Studenckie Sympozjum Medyczne i Warsztaty Medyczne dla licealistów

Blisko 150 studentów oraz 200 licealistów praktycznie przeszkolonych w wykonywaniu zabiegów reanimacyjnych i pierwszej pomocy – to wymierne efekty Akcji Reanimacji prowadzonej w poniedziałek i wtorek na naszej uczelni.

Pierwszy dzień akcji był skierowany do studentów wszystkich kierunków, szczególnie tych, którzy z medycyną nie mają nic wspólnego. Spotkanie miało formułę I. Studenckiego Sympozjum Medycznego, aby zachęcić studentów do aktywnego udziału.

Uczniowie szkół średnich licznie przybyli na drugi dzień akcji. Najpierw wysłuchali prezentacji przygotowanych przez specjalistów i studentów KWSPZ, a potem mogli pod okiem ratowników ćwiczyć układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz podstawowe zabiegi reanimacyjne i użycie defibrylatorów.

Sprzętu do ratowania życia, przede wszystkim defibrylatorów, jest coraz więcej – w Krakowie około 40 rozmieszczonych w takich miejscach jak Rynek Główny, dworce, galerie handlowe. Problem w tym, że większość mieszkańców nie wie, jak ich użyć. To mają zmienić nasze szkolenia – wyjaśnia dr n. med. Magdalena Macko, pomysłodawca i organizator akcji. – Nasza akcja pokazała, że te działania mają sens i są bardzo potrzebne. Chcemy je co roku powtarzać.

Uczestnicy dowiedzieli się także, że na podstawie badań Polska Rada Resuscytacji oceniła za wystarczające ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej i masaż serca – bez konieczności stosowania sztucznego oddychania, co dla wielu z nas stanowi największą barierę w podjęciu pierwszej pomocy.

Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia jest jedną z najstarszych w Polsce niepublicznych uczelni prowadzących kierunki medyczne. Organizacja takich akcji wpisuje się w jej misję promocji zdrowia.