Projekt “NutriKIDS” – “W małym ciele – zdrowy brzuch”

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia z 2016 roku prawie 1 na 5 dzieci jest otyłych lub ma nadwagę, a z powodu chorób cywilizacyjnych współwystępujących z otyłością aż 16 mln ludzi umiera przedwcześnie, poniżej 70. roku życia.

Jak można temu zapobiec? Właśnie takie pytanie zadała sobie grupa 10 uczennic V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Połączyła je pasja? zdrowym stylem życia. Są otwarte, ambitne i pełne energii, dlatego zamiast siedzieć bezczynnie postanowiły działać i spróbować zapobiec temu problemowi. W ten sposób powstał ich projekt społeczny o nazwie “NutriKIDS” w ramach platformy “Zwolnieni z Teorii”.

Jesteśmy dumni, iż jako Uczelnia, zostaliśmy Głównym Patronem oraz sponsorem całego przedsięwzięcia.

Wierzymy, że dzieci są przyszłością, a naszym celem jest zwiększenie świadomości najmłodszych w zakresie nawyków żywieniowych.

W ramach projektu licealistki realizują serię warsztatów skierowanych do 460 uczniów klas 1-3, krakowskich szkół podstawowych.

Warsztaty składają się z dwóch części:

  • teoretycznej, w której omówią m.in. rolę owoców i warzyw oraz zawartych w nich witamin, opowiedzą o szkodliwych substancjach oraz podkreślą jak ważne jest picie wody,
  • praktycznej, gdzie wraz z najmłodszymi wspólnie przygotują zdrowy posiłek, tak aby dzieci zobaczyły, że zdrowe odżywianie nie musi być trudne, a tym bardziej nudne.

“W ciekawy i przystępny dla dzieci sposób chcemy zarazić ich zdrowym stylem życia, a to że niedawno same byłyśmy dziećmi na pewno pomoże nam lepiej je zrozumieć i zdobyć ich zaufanie” podkreśla pomysłodawczyni “NutriKIDS” Sponsorem generalnym projektu jest Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia, a działania zostały objęte honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na Facebooku, wpisując NutriKIDS.

Czy taka wspaniała i aktualna inicjatywa może się nie udać? My nie mamy wątpliwości, że dziewczyny osiągną sukces i czekamy na więcej takich projektów!