Nowy kierunek: Diagnostyka dietetyczna i systemy żywienia

Z radością informujemy o otwarciu nowego kierunku studiów podyplomowych: “Diagnostyka dietetyczna i systemy żywienia”. Studia są absolutną nowością w skali kraju – nasza uczelnia jako pierwsza otwiera kierunek o takim zakresie.

Studenci otrzymają wiedzę i umiejętności w zakresie diagnostyki dietetycznej i alternatywnych systemów żywienia oraz profilaktyki zdrowotnej, w tym oceny profilu psychometabolicznego człowieka oraz opracowania indywidualnej strategii profilaktyki zdrowotnej. Celem studiów jest także nabycie umiejętności praktycznego radzenia sobie ze stresem fizycznym i psychoemocjonalnym oraz prawidłowego komponowania posiłków zgodnie z zasadami analizy typów psychometabolicznych.

Słuchacze będą korzystać z programu komputerowego do planowania i oceny sposobu żywienia opracowanego przez KWSPZ oraz systemu skaningowej diagnostyki termoregulacyjnej opracowanego przez firme E-Diagnostic. Zajęcia praktyczne będą odbywać się w nowocześnie wyposażonej Pracowni Technologii Żywności.

Absolwent będzie przygotowany do prowadzenia poradnictwa żywieniowego i dietetycznego oraz profilaktyki zdrowotnej osób indywidualnych. Będzie mógł pracować w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, ośrodkach SPA, gabinetach odnowy biologicznej, domach opieki społecznej albo prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie poradnictwa żywieniowego i dietetycznego.