Najzdrowszy sklepik szkolny w Krakowie

W dniu 14.01 br., w Urzędzie Miasta Krakowa0004KIHPNE1YRYL3-C116-F4 w Sali Portretowej nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na temat: „Najzdrowszy sklepik szkolny w Krakowie”. Konkurs został ogłoszony na konferencji w czerwcu 2015 r., organizowanej przez Pełnomocnika PMK ds. rodziny i skierowany do dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjów oraz ajentów sklepików szkolnych pn. „Zdrowe żywienie = mądre myślenie – o bezpieczeństwie żywności i żywienia w szkołach w świetle nowych przepisów”.

Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia była obok Tesco jednym z fundatorów nagród i tak:

  • za zajęcie pierwszego miejsca został ufundowany BON o wartości 1500 zł do zakupu witryny chłodniczej (KWSPZ) oraz BON na produkty spożywcze o wartości 1500 zł (Tesco). Nagrody odebrała Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 162 w Krakowie, ul. Stojałowskiego 31.
  • nagrodą dla drugiego miejsca była sokowirówka (KWSPZ) oraz bon na produkty spożywcze o wartości 1000 zł (Tesco). Nagrody odebrała Szkoła Podstawowa nr 111 w Krakowie im. Wojska Polskiego, ul. Bieżanowska 204.
  • nagrodą dla trzeciego miejsca był bon o wartości 500 zł (Tesco) oraz blender (KWSPZ). Nagrody odebrał Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14, oś. Dywizjonu 303.

W imieniu Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia Prodziekan dr inż. Mirosław Pysz brał udział w pracach Komisji konkursowej jak również wręczył wygranym wspomniane wyżej nagrody.
Dodatkowo Prodziekan dr inż. Mirosław Pysz jako wyróżnienie uczniom klasy Szkoły Podstawowej nr 97 im. Joachima Lelewela, ul. Dr Judyma 10, wręczył nasze symboliczne „misiaczki kawuespezeciaczki” zapraszając ich jednocześnie do udziału w warsztatach w profesjonalnej pracowni technologii żywności KWSPZ.
Nadsyłane prace konkursowe oceniane były według następujących kryteriów:

  • asortyment sklepiku uwzględniający potrzeby żywieniowe uczniów,
  • różnorodność działań w zakresie kształtowania nawyków zdrowego odżywiania się,
  • oryginalność pomysłów na promocję zdrowej żywności w sklepiku szkolnym.

Celem konkursu było kształtowanie wśród uczniów krakowskich szkół podstawowych i gimnazjów nawyków zdrowego odżywiania, a także promowanie szkół oraz sklepików szkolnych oferujących w swoim asortymencie pełnowartościowe produkty dostosowane do potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży.
Jak widać cel został osiągnięty bo okazało się, że naturalne soki wyciskane ze świeżych owoców, woda mineralna, owoce zamiast chipsów, świeże sałatki, kanapki zamiast słodyczy, pełnowartościowe produkty to już coraz częstsza oferta krakowskich sklepików szkolnych.