KWSPZ wspiera nową wyprawę Fundacji “Pokonaj raka”

Fundacja Pokonaj raka wyrusza na podbój Ameryki!

Podopieczni Fundacji “Pokonaj raka” wkrótce wyruszają po swój 5 szczyt należący do Korony Ziemi- McKinley (Denali) mający wysokość 6194 m n. p. m., najpotężniejszy szczyt leżący w sąsiedztwie bieguna.

Fundacja Pokonaj Raka realizuje jedyny na świecie projekt “Szczyty życia”, w którym chorzy na raka planują zdobyć pełną Koronę Ziemi jako symbol, że choroba dotyka wszystkich mieszkańców naszego globu. Jest to również próba zwrócenia uwagi na narastający problem zachorowalności na nowotwory. Na Pomorzu od lat mamy najwyższy wskaźnik zachorowalności. I choć podopieczni FPR pochodzą z całej Polsce to potrafią wspólnie się aktywować i przekonywać jak ważny w życiu jest ruch, odpowiednie odżywianie i pozytywne nastawienie. Na początek, w poszukiwaniu zimy i lodowca wyruszą na Grossglockner, najwyższy szczyt Austrii, mierzący wysokość 3798 m n. p. m. Do wyjazdu przygotowuje się Zbyszek, który wygrał walkę z rakiem żołądka. Po skończonym leczeniu usłyszał od lekarza: “ciesz się chłopie z każdego dnia” – do dziś tych dni minęło już ponad 2000.

W Himalajach linia śniegu biegnie na wysokości 5 tysięcy metrów. Tymczasem wokół Mount McKinley cała okolica spowita jest śnieżno-lodowym pancerzem. Denali znany jest z arktycznych mrozów i częstych burz śnieżnych. Wiatr wiejący z prędkością 160 km/h, połączony ze śnieżną zamiecią i czterdziestostopniowym mrozem nie jest tu rzadkością nawet w pełni sezonu. W takich klimatach najlepiej czuje się Marek, który wygrał walkę z rakiem pęcherza moczowego. “Arktyczny Marek” oprócz przygotowania głównego ekwipunku zabiera ze sobą na wyprawę ogromną ilość chałwy, bo ten słodki przysmak oprócz wartości kalorycznych ma inną niezwykłą cechę… nie zamarza w Alaskańskich temperaturach.

Najistotniejszym warunkiem uczestnictwa w projektach ” Szczyty życia ” jest zdrowie i przygotowanie fizyczne uczestników. Będziemy działać zgodnie z zasadami przyjętymi przez władze Parku Denali, szanujemy każdą lokalną społeczność niezależnie gdzie podopieczni wyjeżdżają – podkreśla Katarzyna Gulczyńska, pomysłodawczyni projektu.

Projekt “Szczyty życia – McKinley Expedition 2014” wspiera między innymi Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia.