Najnowsze wyniki barometru zawodów

Jakie są w Małopolsce perspektywy dla twojego zawodu? Zapoznaj się z najnowszymi wynikami „Barometru zawodów”, czyli prognozy zapotrzebowania na zawody w małopolskich powiatach na rok 2014.

W naszym województwie brakuje głównie: kierowców samochodów ciężarowych, diagnostów samochodowych, szefów kuchni, samodzielnych księgowych oraz pracowników ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych.

W porównaniu do ubiegłego roku z listy zawodów o najlepszych perspektywach na rynku pracy zniknęli kierownicy budowy oraz przedstawiciele handlowi – tym razem te kategorie znalazły się w grupie zawodów zrównoważonych. Eksperci zauważyli zmniejszone zapotrzebowanie na kierowników budowy. To efekt trudnej sytuacji ekonomicznej, która w poprzednim roku dała się odczuć spadkiem zamówień w branży budowlanej.

Duże zapotrzebowanie na fizjoterapeutów i masażystów występuje w Zakopanem i okolicach. W większości powiatów te zawody są w równowadze. Kosmetolodzy mają największą szansę na znalezienie pracy w powiatach: krakowskim, wadowickim i proszowickim, gdzie występuje deficyt tych specjalności. W większości małopolskich powiatów ten zawód jest w równowadze, a to też dobra wiadomość w ogólnie niełatwej sytuacji na rynku pracy.

Bardzo duże zapotrzebowanie w Małopolsce prognozuje się na doświadczonych kucharzy mogących pełnić funkcję szefa kuchni. To z pewnością dobra podpowiedź dla dietetyków i cenna sugestia poszerzania własnych kompetencji. Zawód dietetyka niestety nie jest ujęty osobno w wynikach barometru zawodów.

Wyniki badania dostępne są w nowym serwisie tematycznym Barometr zawodów – Małopolska, który został  uruchomiony w listopadzie ubiegłego roku przez Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji – projekt badawczy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Pozwala on w łatwy sposób porównywać informacje o zawodach z poszczególnych powiatów czy znaleźć interesującą branżę za pomocą wyszukiwarki.

Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji to projekt badawczy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Realizowany jest od 2006 r. Zajmuje się prowadzeniem badań cyklicznych, jednorazowych oraz analiz małopolskiego rynku pracy.